سنگ بازالت ماکو, مقالات

کاربرد سنگ بازالت

کاربرد سنگ بازالت - شرکت سنگ بازالت ماکو

در میان سنگ های مورد استفاده در ساختمان ها ، سنگی وجود دارد که به آن بازالت می گویند که بافتی متفاوت و کاربردهای متنوعی دارد . سنگ بازالت یکی از پرمصرف ترین سنگ هایی است که روی زمین یافت می شود و کاربردهای مختلفی از جمله در صنعت ساختمان دارد . در این مقاله قصد داریم کاربرد سنگ بازالت را بررسی کنیم .

به طور خاص بازالت چه نوع سنگی است ؟ اصطلاح “بازالت” به دسته ای از سنگ های آذرین تشکیل شده توسط آتشفشان ها اشاره دارد که با دانه های ریز و رنگ های تیره خود مشخص می شوند .

مواد معدنی به نام پلاژیوکلاز و پیروکسن ترکیب این سنگ را تشکیل می دهد و بستر تشکیل دهنده پوسته اقیانوسی از این سنگ است . سنگی که به نام بازالت شناخته می شود دارای سیلیس بالایی است و آهن و منیزیم فراوانی دارد .

رنگ این سنگ مشکی تا طوسی تیره است و حتی برخی از آنها ظاهری شیشه ای ، دانه های بسیار ریز و ساختار فشرده دارند . قوام بسیار سفت و متراکم بودن از ویژگی های دیگر این سنگ است .

ویژگی های مثبت سنگ بازالت

به دلیل ویژگی های منحصر به فرد این نوع سنگ می توان از آن برای مصارف مختلفی استفاده کرد . از آنجا که بازالت دارای مزایای متعددی است ، در نتیجه کاربردهای آن مناسب تر شده است . در ادامه به چند نمونه از این مزایا اشاره می کنیم :

  • مقاومت بسیار عالی در برابر حرارت
  • بالاترین مقاومت ممکن در برابر اثرات محیطی و جوی
  • ایده آل و با سطح چسبندگی بالا
  • مناسب برای استفاده در تولید صفحات کامپوزیت
  • مقرون به صرفه
  • مناسب برای مقیاس بزرگ

پیشنهاد می کنیم مقاله فروش عمده سنگ بازالت را مطالعه نمایید . 

کاربرد سنگ بازالت - ویژگی بازالت

تأثیرات اولیه سنگ بازالت بر محیط اطراف خود

سنگ بازالت نوعی سنگ است که روی آب اثر ندارد . به دلیل بی اثر بودن این سنگ ، انتخاب مناسبی برای انواع آکواریوم است زیرا وجود آن باعث افزایش یا کاهش PH آب نمی شود .

علاوه بر این ، به هیچ وجه مستقیماً بر درجه سختی آب تأثیر نخواهد گذاشت . یکی دیگر از کاربردهای این سنگ در آکواریوم های آب شیرین است که یکی از مزایای بسیار سنگ است .

زیرا بازالت در طول زمان بسیار سریعتر از سنگهای آذرین تجزیه می شود و مواد مغذی را به محیط اطراف می بخشد .

کاربرد سنگ بازالت

بازالت رایج ترین سنگ آتشفشانی است که در اثر فوران ماگمای آتشفشانی روی سطح یا حتی در آب تشکیل می شود و فرآیند خنک شدن سریعی را طی می کند . این سنگ دارای سایه های مختلف خاکستری تا سیاه است .

فرآیند سرد شدن سریع باعث می شود که ایجاد مواد معدنی تقریباً نامرئی باشد و آن را به یک ماده ریز دانه تبدیل می کند . بازالت سنگی است که بیشترین فراوانی را در پوسته زمین دارد .

این سنگ بین کهکشانی است که در ماه ، زهره ، مریخ و چندین سیارک نیز یافت می شود . کف اقیانوس به طور کلی از سنگ بازالت تشکیل شده است . بازالت هیچ خاصیت مضری ندارد و غیر قابل انفجار و غیر قابل احتراق است .

مطالعه بیشتر : خرید سنگ بازالت کیوبیک 

کاربرد سنگ بازالت - بازالت در پله

1-کاربردهای باستانی :

در زمان روم باستان، بازالت ها برای اهداف زیادی مانند سنگفرش خیابان استفاده می شد . آنها همچنین برای بسیاری از اهداف ساختمانی مانند صندلی استادیوم ، به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفتند . نمونه هایی از این دوران به جا مانده سنگ های تیره رنگی است که در خرابه های تاریخی این دوران یافت می شود .

2- راه آهن :

بازالت برای بالاست راه آهن استفاده می شود . این سنگ ها برای حمایت استفاده می شوند و می توانند زهکشی ایجاد کنند . آنها به عنوان سنگ بستر برای قفسه های راه آهن قرار می گیرند .

3- باغبانی :

باغداران از بازالت برای جلوگیری از انتشار علف های هرز در گیاهان و بستر گل استفاده می کنند .

4- استفاده مدرن :

بازالت هایی که خرد می شوند برای مقاصد ساختمانی مانند روکش آسفالت ، سنگدانه های بتن و مواد فیلتر کننده سنگ استفاده می شوند . بازالت ها به عنوان سنگدانه برای افزایش مقاومت بتن اضافه می شوند .

اسلب های بازالت را می توان به ابعاد برش داد تا به عنوان پوشش کف و روکش استفاده شود . آنها همچنین می توانند توسط مجسمه سازان برای بناهای تاریخی و چیزهای دیگر استفاده شوند .

پیشنهاد می کنیم مقاله مزایای سنگ بازالت در نمای خانه را مطالعه کنید .

کاربرد سنگ بازالت - مصنوعات ساخته شده از بازالت

5- مصارف داخلی :

می توان از سنگ بازالت به عنوان میز کار ، پانل های دیواری ، شومینه و کانتر استفاده کرد . آن ها همچنین به عنوان سنگ تزئینی و دکوراسیون داخلی عالی هستند .

6- مجسمه ها و مصنوعات :

بازالت با خواصی مانند سختی دانه ریز و رنگ خاکستری همگن ، در بین مجسمه سازان محبوب شده است . بیشتر نمادهای موآی که در جزیره ایستر یافت می شوند از سنگ بازالت تشکیل شده اند .

سنگ روزتا که برای تفسیر هیروگلیف در مصر استفاده می شود نیز از بازالت تشکیل شده است . در طول امپراتوری آلمان و روم ، بازالت به طور گسترده ای از گلدان ها و جواهرات گرفته تا ستون های زیبا مورد استفاده قرار گرفت .

بازالت برای اهداف زیادی استفاده می شود . آنها در پوسته زمین فراوان هستند و با فراوانی سنگ بازالت ، افراد زیادی از آن بهره مند شده اند .

مقاله پیشنهادی : چه چیزی سنگ بازالت را منحصر به فرد می کند ؟ 

کاربرد سنگ بازالت - ظروف بازالتی

شرکت سنگ بازالت ماکو

شرکت سنگ بازالت ماکو با سابقه ای طولانی در این زمینه دارنده مهمترین معادن سنگ اندزیت، گرانیت، بازالت و تراورتن در سطح کشور است.

این شرکت با داشتن کارخانه های سنگبری در مناطق ماکو، فرآیند استخراج سنگ گرانیت را بصورت اسلب و تایل انجام می دهد.

از اینستاگرام سنگ بازالت ماکو دیدن کنید.

برای اطلاع از قیمت ها با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *