سنگ بازالت

 

آشنایی با سنگ بازالت و ویژگی هایش

سنگ بازالت از سنگ های ریز آتشفشانی است، سنگی سیاه و و بسیار سخت که دارای مقدار کمی سیلیس می باشد، این سنگ از سنگ های بازمانده فعالیت های آتشفشانی می باشد که در ایران هم زیاد یافت می شود که ما در این مقاله به آن می پردازیم.

این سنگ در اثر منجمد شدن ماگمای قلیایی به وجود می آید، این ماگمای ها در سطح زمین و یا اقیانوس ها در مجاورت سرمای آب و هوا به سنگ‌بازالت تبدیل می شوند و به دلیل وجود سیلیس کم خاصیت قلیایی دارد.

این سنگ در رنگ های مختلف در ایران یافت می شود که بعد از گرانیت بیشترین سنگ آتش فشانی موجود در ایران است که کاربردهای زیادی هم دارد.

الیوین، پیروکسن و … از معروف ترین کانی های بازالت می باشد که وجود هر کدام خواص متعددی به این سنگ داده است.

این سنگ آتشفشانی به صورت تمام بلورین، نیمه بلورین و برخی اوقات شیشه ای از نوع بافت آفانتی می باشد و گاهی در نوع بافت آذرین که به صورت توده هایی کم عمق است، یافت می شود.

سنگ بازالت به صورت توده های گدازه ای ساده، گدازه ای بالشی، سیل و … دیده می شود، گدازه ای بالشی بیشترین نوع این سنگ است که در کف اقیانوس ها، ساحل آنها و … به وفور یافت می شود.

سنگ بازالت شیار خورده

کاربردهای سنگ‌بازالت

 بازالت به صورت فرآوری شده استفاده می شود، از این سنگ برای پوشاندن کف خیابان ها، پیاده روها و نمای ساختمان ها به دلیل رنگی بودنش استفاده می شود.

از بازالت فرآوری شده به عنوان نوعی الیاف به خاطر ویژگی هایی همچون استحکام، مقاومت در برابر حرارت های بالا و چسبندگی نیز استفاده می شود.

از این سنگ به عنوان مواد اولیه ساخت صفحه های کامپوزیتی و جذب دی اکسید کربن، تهیه لنت ترمز، تانک های گاز، پروفیل های ساختمانی، تیرهای برق، بدنه اتومبیل و تجهیزات ورزشی نیز استفاده می شود.