مقالات

خرید بهترین سنگ گرانیت و بازالت

سنگ بازالت و گرانیت

سنگ های بازالت و گرانیت از سنگ های پرکاربرد در صنعت راه و ساختمانی هستند.که به سهولت در دسترس قرار گرفته اند. سنگ های بازالت و گرانیت ویژگی های بارزی مخصوص به خود را دارند.که آن ها را به پرکاربردترین سنگ ها تبدیل کرده است. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

بازالت در مقابل گرانیت

 • تفاوت بازالت و گرانیت در این است که بازالت نوعی سنگ آذرین نفوذی است.و گرانیت نوعی سنگ آذرین اکستروژن است.
 • بازالت از مافیک و گرانیت از فلسیک تشکیل شده اند.
 • بازالت یک سنگ آذرین بیرون زده و گرانیت یک سنگ آذرین نفوذی است.
 • تشکیل بازالت روزها و ماه ها به طول می انجامد.ولی شکل گیری گرانیت میلیون ها سال طول می کشد.

سنگ گرانیت و بازالت - سنگ بازالت ماکو

سنگ بازالت

بازالت یک سنگ آذرین بیرونی تیره رنگ است.که از کانی های پلاژیوکلاز و پیروکسن تشکیل شده است.و از خنک شدن سریع گدازه هایی از آهن و منیزیم ساخته می شوند. زمین شناسان پیش بینی کرده اند.که از فوران 20 آتشفشان در سال بازالت ها مشاهده می شوند. بیش از 90 درصد سنگ های آتشفشانی روی زمین بازالت هستند. بازالت یک سنگ آذرین ریزدانه است که سیلیس و فلزات قلیایی نسبتا کمی دارد.

بیشتر بدانید: آشنایی با ویژگی های سنگ بازالت و کاربرد آن

سنگ گرانیت

گرانیت سنگی آذرین به رنگ روشن با دانه هایی درشت است که با چشم به راحتی قابل مشاهده است. از انجماد آهسته ماگما در زیر سطح زمین و از کوارتز و فلدسپات با مقادیر جزئی میکا، آمفیبول تشکیل شده است.

سنگ بازالت گاهی اوقات حاوی وزیکول می باشد. هنگامی که گازهای محلول در حین نزدیک شدن به سطحی از ماگما خارج می شوند، تشکیل می شود.و گدازه فوران شده قبل از خروج گازها جامد می شود. زمانی که وزیکول ها بخش قابل توجهی از حجم سنگ را تشکیل می دهند، سنگ به عنوان اسکوریا توصیف می شود.

گرانیت بیش از هزاران سال است که کاربردهای مختلف و متنوعی دارد.و از گرانیت صیقلی در ساختمان ها، بناهای تاریخی، پل ها و بسیاری از پروژه های دیگر استفاده می شود. برای پروژه های داخلی نیز از کاشی گرانیت صیقلی برای کف و کنار پله ها و بسیاری از ویژگی های دیگر استفاده می شود.

همچنین به عنوان سنگ خورد شده در راه سازی، فوندانسیون، راه آهن و هرجایی که سنگ خورد شده به عنوان پر کننده استفاده شود.

تفاوت های اصلی بین بازالت و گرانیت

 • بازالت رنگ تیره تری دارد و از طرفی گرانیت رنگ روشن تری دارد.
 • بازالت یک سنگ آذرین بیرون زده است که بعد از فوران به سرعت سرد می شود و بلورهای کوچکی را تشکیل می دهد. ولی گرانیت یک سنگ آذرین نفوذی است.که در زیر سطح زمین جامد می شود. در اثر برهم خوردن، کند بلورهای بزرگی تشکیل می شود.
 • بازالت برای تشکیل زمان کمتری نیاز دارد در حالی که گرانیت میلیون ها سال طول می کشد.
 • بازالت دارای صفحات ستونی است در حالی که گرانیت دارای صفحات افقی است.
 • سنگ بازالت یک سنگ متراکم، سخت و دانه ریز است در صورتی که گرانیت دانه درشت می باشد.
 • چگالی سنگ بازالت نسبت به سنگ گرانیت بیشتر است.
 • وزن گرانیت نسبت به بازالت بیشتر است.
 • بارزترین تفاوت بازالت و گرانیت در این است که بازالت یک عایق حرارتی و صوتی خوبی است که این ویژگی در گرانیت وجود ندارد.

سه نوع سنگ آذرین، دگرگونی و رسوبی بر روی سطح زمین وجود دارد. بازالت و گرانیت دو نوع مختلف از سنگ های آذرین هستند. که به راحتی می توان از سنگ های آذرین، بازالت و گرانیت را از هم تشخیص داد. بنابراین، هریک از این سنگ ها دارای مشخصات متمایز هستند که آن ها را از یکدیگر متفاوت می کند.

سنگ گرانیت و بازالت - سنگبری ماکو

مزایای سنگ گرانیت و بازالت

مزایایی که در این دو نوع سنگ با هم وجه اشتراک دارند به شرح ذیل است:

 • دوام و طول عمر بالا
 • قیمت مناسب
 • مقاومت در برابر نفوذ آب
 • مقاومت در برابر ساییدگی و خراش

سنگ بازالت و گرانیت در ساختمان

سنگ های بازالت و گرانیت هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند که در صنعت ساختمان جزء سنگ های زینتی محسوب می شوند. با توجه به انواع مختلف سنگ بازالت و گرانیت می توان از آن ها در نمای داخلی و بیرونی ساختمان استفاده کرد. به عنوان مثال می توان به نمای آشپزخانه، کنار پنجره ها، درب ورودی و راه پله ها اشاره کرد.

سنگ بازالت و گرانیت از نظر استحکام، مقاومت و زیبایی تقریبا مشابه هستند. اما از نظر میزان چسبندگی با مصالح ساختمانی کمی متفاوت هستند. اینکه کدام یک برای نمای داخلی یا خارجی ساختمان مناسب است توسط معماران و مهندسین ساختمان تعیین می شود.

سنگ بازالت ماکو دارنده معادن غنی سنگ

شرکت سنگ بازالت ماکو با دارا بودن مهم ترین معادن غنی گرانیت، اندزیت و بازالت به ارائه خدمات به تمام نقاط کشور می پردازد. همچنین می توانید با جست و جوی نام شرکت سنگ بازالت ماکو در سطح اینترنت از خدمات این شرکت آگاهی کامل پیدا کرده و بهره مند شوید.

کارخانجات سنگ بازالت ماکو با بهره گیری از دستگاه های پیشرفته سنگبری فرآوری سنگ را به صور اسلب و تایل انجام می دهد. ما تضمین می کنیم که بهترین و باکیفیت ترین سنگ بازالت را به شما عرضه می کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.