بازالت از دسته سنگهای آتشفشانی و رایج‌ترین سنگها در سطح کره زمین است که بطور گسترده در ساختمان‌سازی و صنایع به کار برده می‌شود. در کشور ما نیز به دلیل وفور کوههای آتشفشانی مقادیر زیادی از این سنگ وجود دارد. بعضی از انواع بازالت ریزدانه و فشرده هستند و برخی دیگر اسفنجی و متخلخل می‌باشند. انواع سنگ بازالت براساس ظاهر و ویژگی‌های سنگ و همچنین نوع فرآوری و کاربرد تعیین می‌شود. سنگ بازالت اغلب در طیف رنگ خاکستری روشن تا تیره در طبیعت وجود دارد ولی نوع سفید یا سیاه آن نیز یافت می‌شود که کمیاب‌تر و گران قیمت‌تر است.

در کارخانجات فرآوری سنگ، بازالت به وسیله دستگاههای مخصوص برش، ساب زدن و … به شکلها و بافتهای مختلفی برش و ساب می‌خورد. سنگی که از معدن استخراج میشود کوپ نام دارد که بی‌شکل است و ظاهری طبیعی دارد. در کارخانه فرآوری این سنگ به صورت اسلب، تایل، کیوبیک و … برش می‌خورد. همچنین بوسیله بوش همر می‌توان زبری روی سنگ ایجاد کرد و یا با دستگاه برش بازالت شیاردار تولید نمود.

انواع سنگ بازالت از نظر رنگ

سنگ بازالت از نظر رنگ، کاربرد، نوع فرآوری، ظاهر و ویژگی‌ها به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. بازالت در رنگهای سیاه، سفید و خاکستری روشن تا تیره در طبیعت یافت می‌شود. از سنگ بازالت در طیف رنگی گوناگون در نمای ساختمان، سنگفرش پیاده رو، دیوار و کف لابی و پارکینگ، حیاط، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، استخر، تی وی وال، شومینه و … استفاده میشود. همچنین سنگ بازالت کاربردهایی در صنعت کشتی سازی و صنایع دریایی ، کشاورزی و … دارد. در اینجا به توضیح چند نمونه از سنگ بازالت که در بازار بیشترین تقاضا را دارند می‌پردازیم. در شرکت سنگ بازالت ماکو انواع سنگ بازالت باکیفیت و قیمت مناسب بصورت کلی و جزئی به فروش می‌رسد. برای خرید سنگ بازالت می‌توانید با این شرکت تماس بگیرید.

سنگ بازالت سیاه

در ساختمان‌های مدرن استفاده از رنگ مشکی معمول و مرسوم است. در میان سنگهای مشکی مناسب نمای ساختمان دو نمونه سنگ بازالت سیاه و سنگ گرانیت سیاه بیشتر استفاده می‌شود. سنگ بازالت بیشتر در طیف طوسی روشن تا تیره دیده می‌شود و نوع مشکی آن کمیاب‌تر است. از سنگ بازالت مشکی در ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. از سنگ سیاه بازالت می‌توان در معماری داخلی نیز استفاده کرد. در سبک مدرن استفاده از رنگ مشکی بسیار دیده می‌شود. از سنگ بازالت سیاه می‌توان در لابی، آشپزخانه، تی وی وال، سرویس بهداشتی و حمام، راه پله و … استفاده کرد. برای خرید سنگ بازالت سیاه باکیفیت بهتر است با تولیدکننده و فرآوری کننده اصلی نظیر شرکت سنگ بازالت ماکو تماس بگیرید.

سنگ بازالت طوسی

اغلب سنگ‌های بازالت در طیف رنگی طوسی هستند و از طوسی روشن تا تیره در طبیعت و معادن یافت می‌شوند. رنگ طوسی یک رنگ خنثی و محبوب است که در دکوراسیون می‌توان انواع رنگها را با آن ست کرد. در سبک مدرن و مینیمال نیز بسیار از این رنگ استفاده می‌شود . سنگ بازالت طوسی به دلیل بافت یکنواخت و ساده ای که دارد و رنگ خنثی و یکدست طوسی بسیار مورد استقبال مینیمالیست هاست.

سنگ بازالت سفید

بازالت سفید از کمیاب‌ترین انواع سنگ بازالت است که به دلیل کمیاب بودن قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع آن دارد. سنگ بازالت سفید اغلب بصورت شیاری فرآوری می‌شود تا زیبایی آن چند برابر جلوه کند. از سنگ بازالت سفید در کنار سنگ بازالت سیاه می‌توان در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد. در سبک های مدرن و مینیمال استفاده از این دو سنگ می‌‌تواند آثار هنری و بصری زیبایی خلق کند. برای سفارش انواع سنگ بازالت از جمله سنگ بازالت سفید می‌توانید با شرکت سنگ بازالت ماکو تماس بگیرید.

مقاله پیشنهادی : راهنمای خرید سنگ بازالت

انواع بازالت - بازالت چیست

انواع بازالت از نظر کاربرد در ساختمان سازی

همانطور که به آن اشاره شد سنگ بازالت در ساختمان سازی مصارف زیادی دارد. از نمای داخلی و خارجی ساختمان گرفته تا فضاهای کوچکی همچون سرویس بهداشتی و حمام می تواند با سنگ بازالت پوشیده شود. سنگ بازالت به صورت اسلب، تایل، کوبیک و … در ساختمان استفاده می‌شود. بسته به اینکه از سنگ بازالت در کدام قسمت ساختمان استفاده کنیم باید نسبت به انتخاب و خرید انواع بازالت اقدام کنیم. اگر قصد خرید انواع بازالت را دارید می توانید با کارشناسان شرکت سنگ بازالت ماکو در این زمینه مشورت نمایید. برخی از انواع بازالت از نظر کاربرد در ساختمان سازی به شرح زیر است:

سنگ بازالت تایل

هرگاه در کارخانجات فرآوری ، سنگ بازالت به صورت کاشی‌های مربع یا مستطیل و یک اندازه برش بخورند به آن بازالت تایل می‌گویند. از بازالت تایل می‌توان برای پوشش نما، دیوار، کف و … استفاده کرد و می‌توان با اندازه‌های دلخواه آن را سفارش داد.

سنگ بازالت کوبیک

کوبیک یا کیوبیک به معنی مکعب است و در حالتی که سنگ بازالت به حالت مکعب‌های یک اندازه برش بخورد به آن سنگ بازالت کیوبیک اطلاق می‌شود. از سنگ بازالت کیوبیک برای پیاده‌روها و سنگفرش خیابانها استفاده می‌شود. در گذشته نیز اغلب خیابانهای اصلی شهرها با این نوع سنگ پوشیده می‌شد و صدای حرکت درشکه‌ها روی آن صدای زیبایی ایجاد می‌کرد. همچنان نیز از بازالت کیوبیک برای سنگفرش برخی خیابانها استفاده می‌شود. خیابان سی تیر یکی از خیابانهای تهران است که با بازالت کیوبیک سنگفرش شده است تا حس نوستالژی تهران قدیم را در یادها زنده کند.

سنگ بازالت چرمی

یکی از انواع بازالت که از نام آن هم پیداست سنگ بازالت چرمی است که ظاهری شبیه چرم دارد. از این سنگ برای پیاده‌روها، معابر، محوطه‌ها و خیابان‌ها استفاده می شود . از این نوع بازالت در سایزها و اندازه‌های متنوع استفاده می‌شود و مانند تایل یک اندازه و یک دست برش نمی‌خورد. این ناهماهنگی و ناهم‌شکلی موجب طبیعی شدن ظاهر پوشش پیاده رو یا محوطه می‌شود و زیبایی بیشتری به فضا می‌بخشد.

انواع بازالت - مزایای بازالت

انواع بازالت از نظر نوع فرآوری

سنگ بازالت پس از استخراج به کارخانه فرآوری حمل می شود تا با دستگاههای مخصوص فرآوری و مورد استفاده شود. از انواع بازالت فرآوری شده می توان به سنگ بازالت سابیده، بوش همر، اسکرچ، نسابیده و شیاردار اشاره کرد که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می پردازیم:

سنگ بازالت سابیده

نوعی فرآوری بر روی سنگ بازالت انجام می‌شود که آن را تبدیل به بازالت سابیده می‌کند. این نوع از انواع بازالت به دلیل استفاده در معابر، محوطه‌های باز و خیابانها به عنوان کفپوش باید زبر و غیرلغزنده باشد. سطوح بازالت سابیده همانطور که از نامش پیداست توسط دستگاههای خاص در کارخانجات فرآوری سابیده می‌شود تا در اثر خیس شدن لغزنده و خطرناک نباشد. از این دسته سنگها اغلب در پارکها، پیاده روها، حیاط و … استفاده می‌شود.

سنگ بازالت بوش همر

در کارخانجات فرآوری سنگ دستگاهی به نام بوش همر وجود دارد که این دستگاه روی ساب سنگ نصب می‌شود و برای ایجاد زبری روی سنگ به کار می‌رود. سنگ بوش همر از پرطرفدارترین سنگهای بازالت محسوب می‌شود چرا که مقاومت و زیبایی زیادی دارد. بوش همر با حرکت چرخشی دستگاه روی سنگ سطوح ناصاف و زبر ایجاد می‌کند که نمایی طبیعی و زیبا به آن می‌دهد.

سنگ بازالت اسکرچ

سنگ بازالت شیاردار یا اسکرچ نیز از انواع بازالت است که به وسیله دستگاههای تراش مخصوص شیارهای عمودی یا افقی و یکدست و یک شکل روی سنگ ایجاد می‌شود. از سنگ بازالت اسکرچ می‌توان برای کف و دیوار محوطه‌های گوناگون استفاده کرد. این نوع سنگ به دلیل داشتن شیار از سر خوردن فرد جلوگیری می‌کند و برای مکانهای خیس و مرطوب نظیر استخرها، سرویس بهداشتی و حمام بسیار مناسب است.

سنگ بازالت نسابیده

این نوع سنگ بازالت که پروسه ساب زدن روی آن انجام نشده برای محوطه‌های بیرونی بسیار توصیه می‌شود زیرا سطح لغزنده ایجاد نمی‌کند. از طرفی به دلیل انجام نشدن فرآیند ساب زدن روی آن از هزینه پایین‌تری نیز برخوردار است و برای محوطه‌های بزرگ بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. سنگ بازالت نسابیده در مقایسه با سایر بازالتها سطح زبرتری دارد.

سنگ بازالت شیاردار

وقتی در کارخانجات فرآوری سنگ توسط دستگاههای شیارکاری روی سنگ بازالت شیار ایجاد می‌شود به محصول نهایی سنگ بازالت شیاردار اطلاق می‌شود. این شیارها بسته به سفارش مشتری می‌تواند عمیق، کم عمق، نزدیک به هم یا دور از هم باشد. بازالت شیاردار در میان سنگهای بازالت محبوبیت زیادی دارد چرا که در دکوراسیون داخلی می‌توان استفاده‌های مفیدی از آن کرد. همچنین در مکان‌هایی که سقف کوتاه است می‌توان از سنگ بازالت شیاردار به صورت اسلب و به عنوان تی وی وال یا دیوار شاخص استفاده کرد. شیارهای عمودی خطای دید ایجاد می‌کنند و این امر موجب بلندتر نشان دادن سقف می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله قیمت سنگ شیاری بازالت را از دست ندهید. 

انواع بازالت - کاربرد بازالت

انواع دیگر سنگ بازالت

علاوه بر سنگ های معرفی شده در قسمت های قبل انواع دیگری نیز از سنگ بازالت وجود دارد که از آن جمله می‌توان به سنگ بازالت ماکو، سنگ بازالت قلیایی، سنگ بازالت تولییتی و … اشاره کرد.

سنگ بازالت ماکو

ماکو منطقه‌ای در استان آذربایجان غربی است که دارای معادن سنگ بسیاری می‌باشد. سنگ بازالت ماکو که شهرت جهانی دارد در این منطقه استخراج و فرآوری می‌شود و علاوه بر مصرف داخلی به خارج از کشور نیز صادر می‌گردد . شرکت سنگ بازالت ماکو دارنده معادن و کارخانجات فرآوری سنگ بازالت، گرانیت، تراورتن و آندزیت نیز در این استان واقع شده است. سنگ بازالت ماکو یکی از مرغوب‌ترین سنگهای بازالت در کشور و در دنیا می‌باشد.

سنگ بازالت قلیایی

بازالت نوعی سنگ آتشفشانی سخت است که به دلیل داشتن سیلیس کم خواص قلیایی دارد و گاهی آن را با نام بازالت قلیایی نیز می‌شناسند. بازالت قلیایی دارای فلزات قلیایی غنی است که به دلیل همین ویژگی برای بهبود کیفیت خاک کشاورزی نیز بسیار مفید و سودمند است.

کلام آخر

انواع بازالت از نظر رنگ ، کاربرد و فرآوری به بازالت سیاه، بازالت سفید، بازالت طوسی، بازالت شیاردار، بازالت تایل، بازالت بوش همر، بازالت کیوبیک و … تقسیم می‌شود. سنگ بازالت با توجه به انواع آن در صنعت ، کشاورزی و ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. خصوصا در امر ساختمان سازی و شهرسازی بسیار از سنگ بازالت بهره گیری میشود. سنگ بازالت به دلیل استحکام بالا، عایق صوت و حرارت بودن، مقاومت فشاری و حرارتی بالا، چسبندگی خوب به ملات و مقرون به صرفه بودن بسیار پرطرفدار است. بسیاری از معماران و آرشیتکت ها از سنگ بازالت در ساختمانها استفاده می‌کنند. باتوجه به وجود تنوع در سنگ بازالت دست سازنده برای انتخاب انواع آن باز است.

انواع بازالت - اسلب بازالت

شرکت سنگ بازالت ماکو

شرکت سنگ بازالت ماکو با سابقه ای طولانی در این زمینه دارنده مهمترین معادن سنگ اندزیت، گرانیت، بازالت و تراورتن در سطح کشور است.

این شرکت با داشتن کارخانه های سنگبری در مناطق ماکو، فرآیند استخراج سنگ گرانیت را بصورت اسلب و تایل انجام می دهد.

برای اطلاع از قیمت ها با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.