مقالات

کاربردهای سنگ تراورتن در ساختمان

تراورتن - سنگ بازالت ماکو

سنگ تراورتن از رسوب چشمه های آب گرم در طی سالها متمادی تحت دما و فشار بالا تشکیل می شود. این سنگ بسیار متخلخل است و از دسته سنگهای آهکی می باشد.

این سنگ به دلیل اینکه در طی سالیان دراز و به مرور زمان تشکیل شده لایه لایه است و لایه ها با هم از لحاظ جنس تفاوت دارند. در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد سنگ تراورتن در اختیار شما قرار می گیرد. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

انواع سنگ تراورتن

سنگ تراورتن در رنگهای مختلف در طبیعت به چشم می خورد که از رنگهای روشن کرم و سفید شروع شده و به رنگهای تیره ای مثل قرمز و قهوه ای ختم میشود.

مثلا در ایران سنگ تراورتن عباس آباد در رنگهای کرم و سفید وجود دارد و تراورتن آتشکوه به رنگ خرمایی و کرم روشن و تراورتن آذرشهر در رنگ قرمز یافت می شود.

این سنگ به دلیل اینکه ناخالصی و رگه هایی در خود دارد نمی توان طرح های شبیه هم پیدا کرد و هر قسمت سنگ منحصربفرد است.

این سنگ بدلیل داشتن رگه هایی در خود در قسمت رگه ها سنگ مقاومت کمتری دارد و در کل این سنگ مقاومت و استحکام خیلی بالایی ندارد پس سنگی که رگه های کمتری دارد استحکام بالاتری نیز دارد که در هنگام برش سنگ این استحکام حس می شود زیرا سنگهای با استحکام کم دچار شکستگی و ترک می شوند.

پیشنهاد می کنیم مقاله سنگ نمای ساختمان را مطالعه نمایید. 

تراورتن - سنگ خام

کاربردهای سنگ تراورتن در ساختمان سازی

– در پوشش دیوارهای داخلی و قرنیز ساختمان مثل لابی و سالن ها

– استفاده از این سنگ بعنوان سنگ نما که در سالهای اخیر به نما رومی معروف شده است و به سبک کلاسیک کار می شود. این سنگ برای ساختمانهای بلند هم به دلیل چسبندگی به ملات عالی و وزن کم بسیار مناسب است زیرا احتمال سقوط آن در اثر جدا شدن از ملات بسیار کم است.

– استفاده بعنوان کانتر آشپزخانه که از اسلب تراورتن تهیه می شود.

– استفاده در سنگ پله و کف . البته چون این سنگ جذب آب بالایی دارد بهتر است از سنگهای دیگر نظیر مرمریت، گرانیت و کریستال چینی برای کف استفاده شود.

البته اگر اصرار به استفاده از این سنگ در کف سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و استخرها داریم باید با مواد خاص آب بندی و عایق شوند. این فناوری گران است و صرفه اقتصادی ندارد بنابراین استفاده از آن برای کف گزینه مناسبی نیست.

– برای ساخت شومینه، مجسمه، ستون، صراحی و آب نما

– ساخت جداول و یا نمای فرعی ساختمان (پشت نما) که البته از سورتهای ضعیفتر این سنگ برای این کارها استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی: خرید سنگ آندزیت

تراورتن - پازلی

مراحل فرآوری سنگ تراورتن

– برش: این سنگ به دو صورت موجدار و بی موج برش خورده می شود که هر یک زیبایی خاص خود را دارد.

– پوشش سطح: از آنجا که این سنگ متخلخل است حفره های آن با ماستیکی همرنگ خود سنگ پر میشود تا نفوذ رطوبت به آن کم شود و سپس سطح سنگ را با رزین می پوشانند که باعث درخشان تر و صیقلی تر شدن سنگ میشود.

– پرداخت: بصورت صیقلی، نسابیده و چرمی پرداخت می شود.

– درجه بندی: براساس میزان تخلخل، رنگ، اندازه و … سنگها در کارخانه سنگبری درجه بندی میشوند که این درجه بندی از سوپر تا ضعیف است.

پیشنهاد می کنیم مقاله سنگ آتشفشانی را مطالعه کنید. 

تراورتن - برش خورده

شرکت سنگ بازالت ماکو

شرکت سنگ بازالت ماکو با سابقه ای طولانی در این زمینه دارنده مهمترین معادن سنگ اندزیت، گرانیت، بازالت و تراورتن در سطح کشور است. این شرکت با داشتن کارخانه های سنگبری در مناطق ماکو، فرآیند استخراج سنگ گرانیت را بصورت اسلب و تایل انجام می دهد. برای اطلاع از قیمت ها با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *