خرید سنگ بازالت – فروش سنگ بازالت با قیمت مناسب از بازالت ماکو

سنگ بازالت

سنگ بازالت

بازالت یک سنگ سخت و سیاه و دانه‌ریز آتشفشانی با کمتر از ۵۲ درصد سیلیس (SiO۲) می‌باشد که به علت کمبود سیلیس سنگی قلیایی است.

سنگ بازالت، از گروه سنگ‌های آذرین است که بازمانده فعالیت‌های آتش‌فشانی است و در ایران به وفور وجود دارد.بازالت سنگی متراکم و سخت است که به رنگ‌های گوناگون در طبیعت یافت می‌شود. این سنگ فراوان‌ترین سنگ آذرین است.

سنگ بازالت به صورت کوپ و سنگ فرآوری‌شده در کف‌سازی پیاده‌روها، جدول خیابان‌ها و به‌صورت چرمی یا ساییده برای نمای ساختمان‌ها کاربرد دارد. کاربردهای دیگر آن به عنوان پشم سنگ و در فیزیوتراپی به‌جای تشک برقی است.

سنگ بازالت تمام‌بلورین، نیمه‌بلورین و گاهی شیشه‌ای است که دارای بافت آفانیتی می‌باشد.

کم بودن میزان سیلیس باعث می‌شود تا بازالت گرانروی کمی داشته‌باشد و به همین دلیل گدازه‌های بازالتی بر روی زمین می‌توانند سطحی تا حدود بیست کیلومتر را بپوشاند. فراوانترین کانی‌های سازندهٔ این سنگ عبارتند از الیوین، پیروکسن و پلاژیوکلاز.

سنگ بازالت همچنین در کره ماه به فراوانی یافت می‌شود. در زیر بیشتر سطح ماه، گدازه‌های بازالتی در جریان‌اند. پس از برخورد شهاب‌های کهن به سطح ماه به خاطر نازک شدن سطح، گدازه‌های بازالت به سطح راه یافت و بخش‌های عظمیمی از رویه کره را پوشاند. این مناطق بازالتی و تیره‌رنگ کره ماه به نام دریاوارهای ماه شناخته می‌شوند.

سنگ بازالت شیار خورده

آشنایی با سنگ بازالت و ویژگی هایش

این سنگ از سنگ های ریز آتشفشانی است، سنگی سیاه و و بسیار سخت که دارای مقدار کمی سیلیس می باشد، این سنگ از سنگ های بازمانده فعالیت های آتشفشانی می باشد که در ایران هم زیاد یافت می شود که ما در این مقاله به آن می پردازیم.

این سنگ در اثر منجمد شدن ماگمای قلیایی به وجود می آید، این ماگمای ها در سطح زمین و یا اقیانوس ها در مجاورت سرمای آب و هوا به بازالت تبدیل می شوند و به دلیل وجود سیلیس کم خاصیت قلیایی دارد.

این سنگ در رنگ های مختلف در ایران یافت می شود که بعد از گرانیت بیشترین سنگ آتش فشانی موجود در ایران است که کاربردهای زیادی هم دارد.

الیوین، پیروکسن و … از معروف ترین کانی های بازالت می باشد که وجود هر کدام خواص متعددی به این سنگ داده است.

این سنگ آتشفشانی به صورت تمام بلورین، نیمه بلورین و برخی اوقات شیشه ای از نوع بافت آفانتی می باشد و گاهی در نوع بافت آذرین که به صورت توده هایی کم عمق است، یافت می شود.

این نوع صورت توده های گدازه ای ساده، گدازه ای بالشی، سیل و … دیده می شود، گدازه ای بالشی بیشترین نوع این سنگ است که در کف اقیانوس ها، ساحل آنها و … به وفور یافت می شود.

نمونه های کار شده سنگ بازالت در حیاط

کاربردهای سنگ بازالت

سنگ بازالت به صورت فرآوری شده استفاده می شود، از این سنگ برای پوشاندن کف خیابان ها، پیاده روها و نمای ساختمان ها به دلیل رنگی بودنش استفاده می شود.

از بازالت فرآوری شده به عنوان نوعی الیاف به خاطر ویژگی هایی همچون استحکام، مقاومت در برابر حرارت های بالا و چسبندگی نیز استفاده می شود.

از این سنگ به عنوان مواد اولیه ساخت صفحه های کامپوزیتی و جذب دی اکسید کربن، تهیه لنت ترمز، تانک های گاز، پروفیل های ساختمانی، تیرهای برق، بدنه اتومبیل و تجهیزات ورزشی نیز استفاده می شود.

تماس با ما 

 ۰۹۱۲۸۲۸۲۹۱۲

آدرس: تهران بازار سنگ تهران نرسیده به سه راه دهکده المپیک واحد۲ پلاک ۵۶ سنگ ماکو قنبرزاده