سنگ بازالت ماکو, مقالات

سنگ بازالت

سنگ بازالت- شرکت بازالت ماکو

سنگ بازالت یکی از فراوان ترین سنگهای روی کره زمین است و در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی بسیار استفاده می شود. ما در این مقاله سعی داریم شما را بیشتر با این سنگ پرمصرف آشنا کرده و شرکت بازالت ماکو را که ارائه کننده انواع سنگهای ساختمانی است به شما معرفی کنیم. تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

سنگ بازالت چیست؟

سنگی سخت، دانه ریز، سیاه و آتشفشانی است که پس از گرانیت فراوان ترین سنگ آذرین روی کره زمین است. این سنگ از بقایای فعالیتهای آتشفشانی روی کره زمین است و در ایران و سایر نقاط کره زمین به وفور یافت می شود.

کوپ سنگ بازالت

این سنگ پس از گرانیت از فراوان ترین سنگهای روی زمین است و انواع مختلفی دارد. بعضی از بازالتها ساختار شیشه ای دارند که به آنها تاکیلیت می گویند و بسیاری از آنها هم ساختار جمع و جور و ریزدانه دارند.

معمولا سنگ بازالت بصورت ساختار پورفیریتی با کریستالهای بزرگتر الیوین، فلدسپات یا اوژیت در یک ماتریس بلوری دیده میشوند. گدازه های بازالت بیشتر به صورت پوکه ای یا اسفنجی هستند و حفره های ایجاد شده که در اثر خروج بخار مواد گدازه و بخار با مواد معدنی دیگری مانند زئولیت، کلریت و کلسیت پر شده است.

یکی از ویژگیهای سنگ بازالت ماکو جذب دی اکسیدکربن است. تحقیقات نشان داده است که دی اکسیدکربن تزریق شده در بازالت با مواد معدنی که در این توده سنگ وجود دارند ترکیب می شوند و ترکیبات کربناتی مثل آنکریت ایجاد می کنند.

به این وسیله از انتشار دی اکسید کربن در جو زمین جلوگیری می کنند و این خیلی به نفع موجودات زنده روی زمین است زیرا دی اکسید کربن از گازهای گلخانه ای می باشد.

کاربردهای سنگ بازالت

 •  پوشاندن پیاده روها، کف خیابان ها و نمای ساختمانها
 • مواد اولیه صفحه های کامپوزیتی
 • جذب کردن دی اکسید کربن
 • ساخت تانکهای گاز
 • تهیه لنت ترمز
 • تیرهای برق
 • پروفیلهای ساختمانی
 • بدنه اتومبیل
 • و تجهیزات ورزشی
سنگ بازالت-ساختمانی

از کاربردهای دیگر سنگ بازالت در ساختمان سازی استفاده بعنوان پشم سنگ می باشد. پشم سنگ عایق صوتی و حرارتی است که در ساخت بناها استفاده می شود تا اتلاف انرژی در ساختمانها به طور محسوسی کاهش یابد.

برای تولید این محصول بازالت در دمای 1500 درجه ذوب شده و با روشهای خاص به الیافی بسیار ریز در اندازه میکرون تبدیل میشود. تحمل دمای پشم سنگ از 30 تا 750 درجه سانتی گراد است که ضریب انتقال حرارتی بسیار پایین دارد و بهمین دلیل نقش به سزایی در کاهش یافتن اتلاف انرژی در ساختمانها دارد.

از دیگر کاربردهای مهم بازالت این است که در تولید الیاف بازالت استفاده می شود. بازالت ماده ای خنثی است که ماحصل سنگهای آذرین بیرونی است و عمده ترین حالت صخره ای روی پوسته زمین از جنس بازالت است.

از ویژگیهای دیگر موادی که ترکیبات بازالت دارند این است که با محیط زیست سازگار هستند و کاملا غیر سمی هستند. به همین خاطر از بازالت برای تولید الیاف بازالتی استفاده میشود.

از ویژگیهای الیاف بازالت این است که ثبات شیمیایی بالایی نسبت به الیاف شیشه بخصوص در محیطهای بازی قوی میباشد. این الیاف غیرسمی و غیرقابل سوختن و احتراق هستند و در برابر دماهای بالا مقاوم هستند.

از دیگر خصوصیات این الیاف این است که پایداری حرارتی نسبتا بالایی دارند و توانایی ایزولاسیون حرارتی این الیاف سه برابر پنبه نسوز است و به همین خاطر از این الیاف بازالت برای حفاظت از آتش در شناورها استفاده میشود.

الیاف بازالت خواص مکانیکی قابل مقایسه ای از الیاف شیشه نوع E دارند و به همین سبب این الیاف گزینه خوبی برای استفاده در شناورهاست.

همین خاصیت باعث شده که از این الیاف در صنایع قایق سازی و کشتی سازی استفاده شود و جایگزین مقرون به صرفه و مناسبی نسبت به الیاف شیشه هستند.

سایر خواص الیاف بازالت

– عدم ایجاد تغییرات شیمیایی و فیزیکی در الیاف بازالت در محیطهای قلیایی. استفاده از مصالح سنگی و سیمان باعث بوجود آمدن تغییرات در این الیاف میشود و باعث نقطه ضعف در محل اتصال سیمان و مصالح است.

– در صورتی که الیاف بازالت به سیمان خالص اضافه شود مقاومت فشاری آن زیاد خواهد شد. این مقدار از افزایش مقاومت فشاری با زیاد شدن طول الیاف رابطه مستقیمی دارد و بصورت زیاد شدن طول الیاف مقاومت فشاری سیمان هم افزایش پیدا می کند. این زیاد شدن مقاومت فشاری نتیجه ایجاد یک محیط همگن در ملات سیمان با الیاف بازالت است.

– اگر از الیاف بازالت با طول 12 میلی متر که از بزرگ ترین سنگدانه بتن کوچک تر است استفاده شود افزایش مقاومت خمشی بتن را شاهد خواهیم بود.

در این صورت الیاف بازالت بعنوان یک گل رابط بین سنگدانه ها عمل میکند که آسیب دیدگی کم تری دارند. درصورتی که از الیاف بازالت استفاده شود مقاومت خمشی بتن نسبت به نمونه بدون الیاف آن در حدود بیست درصد افزایش می یابد.

انواع سنگ بازالت

 • سابیده: از این نوع سنگ بعنوان کفپوش معابر و خیابانها و محوطه های باز استفاده میشود.
 • چرمی: این نوع بازالت که ظاهری مثل چرم دارد مانند بازالت سابیده جهت پوشش پیاده روها، معابر، خیابانها و محوطه های باز استفاده می شود.
 • تایل: این نوع سنگ بصورت کاشی در ابعاد کوچکتر برش می خورد. از بازالت تایل بمنظور پوشش نماها، کف ساختمان و دیوارها استفاده میشود.
 • کوبیک بازالت: سنگ کوبیک به سنگهای مکعبی شکل در اندازه های کوچک گفته می شود. از این سنگ با اهداف تزئینی در قسمتهای مختلف ساختمان استفاده می شود.

نمونه سنگ بازالت اجرا شده توسط سنگ ساختمان ماکو

سنگ گرانیت بازالت دارای زمینه طوسی یکدست است که دارای خلل و فرج فراوان می باشد و لکه های مشکی کم و بیش در آن دیده می شود.

این سنگ از معادن ایران استخراج می شود و بصورت اسلب، سابیده و چرمی فرآوری می گردد. سنگ گرانیت بازالت از قیمت بالایی برخوردار است و مشتریان به دلیل رنگ خاص و زیبایی منحصر بفردش به دنبال خرید آن هستند.

شرکت سنگ بازالت ماکو با سابقه ای طولانی در این زمینه دارنده مهمترین معادن سنگ اندزیت، گرانیت، بازالت و تراورتن در سطح کشور است. این شرکت با داشتن کارخانه های سنگبری در مناطق ماکو، فرآیند استخراج سنگ گرانیت را بصورت اسلب و تایل انجام می دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *